Güncel

Trump: Orta Doğu’da harcanan 7 trilyon dolar büyük hata

ABD Başkanı Donald Trump, ülkesinin bugüne kadar Orta Doğu ile ilgili süreçler için harcadığı parayı “büyük bir hata” olarak yorumladı.

Beyaz Saray’da ABD’nin 2019 yılı bütçesine ilişkin açıklamalarda bulunan Trump, Orta Doğu’da bugüne kadar çok büyük harcamalar yaptıklarını bildirdi.

Trump, “Birkaç ay öncesindeki son hesaplara göre Orta Doğu’da 7 trilyon dolar harcadık. 7 trilyon dolar. Büyük bir hata, ama durum bu. Ve bugün Orta Doğu, oraya pek de akıllıca olmayan bir şekilde 17 yıl önce girdiklerinden daha kötü durumda. Çok üzücü bir durum.” ifadelerini kullandı.

Trump: Orta Doğu'da harcanan 7 trilyon dolar büyük hata

IRAK’IN İŞGALİ İÇİN DE “BÜYÜK BİR HATA” DEMİŞTİ

Başkan olmadan önceki seçim kampanyası döneminde ABD’nin Irak’ı işgal etmesini “büyük bir hata” olarak nitelendiren Trump, ülkesinin Orta Doğu’ya askeri olarak fazla müdahil olmasından şikayet ediyordu.

Göreve geldikten sonra ABD’nin Irak ve Suriye’deki operasyonlarla ilgili yetkileri önemli ölçüde Pentagon’a ve sahadaki komutanlara devreden Donald Trump, özellikle Suriye’ye daha fazla askeri unsur göndermek ve DEAŞ’a karşı bir başka terör örgütü olan PYD/PKK ile beraber çalışmakla eleştiriliyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu